Παρίσι:-Χάλκινος-ο-Πετρούνιας-στον-τελικό-των-κρίκων-–-Κατέκτησε-το-τρίτο-του-Ολυμπιακό-μετάλλιο
ΣΠΟΡ

Παρίσι: Χάλκινος ο Πετρούνιας στον τελικό των κρίκων – Κατέκτησε το τρίτο του Ολυμπιακό μετάλλιο

«Χάλκινος» Ολυμπιονίκης στο Παρίσι στέφθηκε το μεσημέρι της Κυριακής (4/8) ο Λευτέρης Πετρούνιας που για μια ακόμη φορά ήταν συγκλονιστικός στον τελικό των κρίκων για το ολυμπιακό τουρνουά της Γυμναστικής. Με βαθμολογία 15.100, ο Έλληνας πρωταθλητής έμεινε πίσω μόνο από τα δύο μεγάλα φαβορί τους Κινέζους αθλητές, Γιανγκ Λιου με 15.300 που κατέκτησε το χρυσό και τον Τζινγκιουάν Ζόου με 15.233 που πήρε το ασημένιο. Η τεράστια επιτυχία του Πετρούνια ουσιαστικά ξεπερνά και τον Δημοσθένη Ταμπάκο, ο οποίος είχε κατακτήσει δύο Ολυμπιακά μετάλλια στους κρίκους.

Στα 33 του χρόνια ο Πετρούνιας διεκδίκησε και πήρε το τρίτο του Ολυμπιακό μετάλλιο, καθώς μέχρι τώρα είχε στην κατοχή του ένα χρυσό στο Ρίο και ένα χάλκινο στο Τόκιο.

Έτσι, ο Πετρούνιας έγινε ο πρώτος Έλληνας γυμναστής με τρία Ολυμπιακά μετάλλια και ο πρώτος στην ιστορία των κρίκων που πετυχαίνει κάτι τέτοιο, ενώ έφερε στη χώρα μας το 5ο της μετάλλιο στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού.

Ο Λευτέρης Πετρούνιας με 14.800 βαθμούς είχε πάρει την πρόκριση για τον σημερινό τελικό, επίδοση που ήταν η 6η.

Paris Olympics Artistic Gymnastics

Ο Λευτέρης Πετρούνιας αμέσως μετά την προσπάθεια που του απέφερε το μετάλλιο

AP Photo/Abbie Parr

Ο ανταγωνισμός ήταν μεγάλος, αλλά η αποφασιστικότητα, η ψυχή και η κλάση του έφεραν το μετάλλιο.

Ο Έλληνας πρωταθλητής αμέσως μετά την προσπάθειά του μπήκε στην τρίτη θέση και ακολούθησε ο Τούρκος αθλητής, ο οποίος όμως, δεν κατάφερε να τον ξεπεράσει.