ΣΠΟΡ

Λίβερπουλ – Αρσεναλ 3-1

Λίβερπουλ-–-Αρσεναλ-3-1

Συνεχίζει απτόητη η Λίβερπουλ.

Η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ επικράτησε 3-1 της Άρσεναλ στο Άνφιλντ, έκανε το 3/3 στο πρωτάθλημα και παρέμεινε στην κορυφή της βαθμολογίας μαζί με Έβερτον και Λέστερ.

Η Λίβερπουλ βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 25ο λεπτό από γκολ του Λακαζέτ, αλλά κατάφερε να ανατρέψει την κατάσταση πετυχαίνοντας δύο γκολ σε 147 δευτερόλεπτα (28′ Μανέ, 34′ Ρόμπερτσον). Ο Ντιόγκο Ζότα ήρθε από τον πάγκο και σκόραρε στο ντεμπούτο του στο πρωτάθλημα για το 3-1 στο 88ο λεπτό.

Το ματς

Οι παίκτες του Κλοπ είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων από το ξεκίνημα, την ώρα που οι «κανονιέρηδες» δυσκολεύονταν να κρατήσουν την μπάλα στα πόδια τους.

Η Λίβερπουλ άρχισε να… παίρνει μπρος και να δημιουργεί φάσεις μετά το πρώτο δεκάλεπτο.

Στο 12ο λεπτό, ο Αλεξάντερ-Άρνολντ έκανε τη σέντρα από τα δεξιά, ο Φαν Ντάικ έπιασε την σκαστή κεφαλιά αλλά ο Λουίζ έδιωξε από τη μικρή περιοχή πριν παρέμβει ο Λένο.

Ο Άρνολντ δημιούργησε ξανά τις προϋποθέσεις για να απειλήσει η Λίβερπουλ στο 15ο λεπτό, όταν βρήκε από τα δεξιά τον Μανέ μέσα στην περιοχή, ο Σενεγαλέζος έκανε το σουτ στην κίνηση αλλά ο Λένο απέκρουσε ενστικτωδώς.

Ο Κλοπ έβλεπε την ομάδα του να πιέζει και λίγο έλειψε να ανοίξει το σκορ στο 21ο λεπτό. Ο Άρνολντ έκανε το σουτ εκτός περιοχής, η μπάλα κόντραρε στα πόδια του Μπεγερίν και κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι.

Ήδη στα μισά του πρώτου ημιχρόνου, η κατοχή ήταν συντριπτικά υπέρ των γηπεδούχων (69%-31%) αλλά κόντρα στην ροή του αγώνα, η Άρσεναλ κατάφερε να πάρει το προβάδισμα στην πρώτη της φάση στα καρέ του Άλισον.

Η ομάδα του Αρτέτα βγήκε ταχύτατα στην αντεπίθεση, ο Ρόμπερτσον έκανε λάθος στην άμυνα και έδωσε την ευκαιρία στον Λακαζέτ να κάνει από κοντά το 0-1 στο 25ο λεπτό.

Ωστόσο, η Λίβερπουλ δεν επηρεάστηκε καθόλου από την εξέλιξη και μάλιστα όχι απλά ισοφάρισε γρήγορα, αλλά κατάφερε να κάνει την ολική ανατροπή μέσα σε μόλις 147 δευτερόλεπτα!

Ο Σαλάχ μπήκε ωραία στην περιοχή από τα δεξιά και έκανε το σουτ, ο Λένο απέκρουσε και στη συνέχεια ο Μανέ πήρε το ριμπάουνυ και έστειλε την μπάλα στην κενή εστία για το 1-1 στο 28ο λεπτό.

Στο 34ο λεπτό, τα δύο ακραία μπακ των «κόκκινων» να συνεργάζονται και να υπογράφουν την ολική ανατροπή. Ο Αλεξάντερ-Άρνολντ έβγαλε συστημένη μπαλιά από τα δεξιά στον Ρόμπερτσον που είχε ανέβει, αυτός έκανε το κοντρόλ και με πλασέ από κοντά έκανε το 2-1.

Η Λίβερπουλ συνέχισε στο ίδιο τέμπο και στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου και απείλησε με τον Μανέ να σουτάρει έξω από την περιοχή αλλά η μπάλα έφυγε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Οι φιλοξενούμενοι πήραν μέτρα στο γήπεδο και έχασαν δύο μεγάλες ευκαιρίες για την ισοφάριση με τον Λακαζέτ. Ο Γάλλος επιθετικός βρέθηκε δύο φορές μέσα σε λίγα λεπτά απέναντι στον Άλισον (59′, 63′), αλλά ο Βραζιλιάνος τερματοφύλακας έσωσε την ομάδα του και στις δύο περιπτώσεις.

Στο 65ο λεπτό ήταν η σειρά της Λίβερπουλ να χάσει ευκαιρία για να «κλειδώσει» τη νίκη, αλλά το γυριστό πλασέ που επιχείρησε ο Μανέ μέσα από την περιοχή πέρασε λίγο έξω από το δεξί δοκάρι του Λένο.

Η Άρσεναλ βγήκε και πάλι γρήγορα στην αντεπίθεση με τον Ενκέτια απέναντι στον Άλισον, αλλά ο Βραζιλιάνος βγήκε έγκαιρα και απομάκρυνε.

Ο Κλοπ πέρασε τον Ζότα στο 80ό λεπτό και ο Πορτογάλος μέσα σε τρία λεπτά πρόλαβε να απειλήσει δις την εστία του Λένο.

Ο 23χρονος δεν σημάδεψε σωστά στο 82ο και 83ο λεπτό, αλλά έψαχνε πολύ το γκολ και εντέλει το πέτυχε λίγο αργότερα.

Ο Λουίζ έδιωξε την μπάλα, βρίσκοντας τον Ζότα, ο οποίος κοντρόλαρε με το σώμα και με μονοκόμματο σουτ πέτυχε το πρώτο του γκολ με τη φανέλα της Λίβερπουλ, διαμορφώνοντας έτσι το τελικό 3-1 στο 88ο λεπτό.

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ: Άλισον, Φαν Ντάικ, Ρόμπερτσον, Άρνολντ, Γκόμες, Βαϊνάλντουμ, Φαμπίνιο, Κεϊτά (60’ Μίλνερ, Μανέ (80’ Ζότα), Σαλάχ, Φιρμίνο (90+1’ Μιναμίνο)

ΑΡΣΕΝΑΛ: Λένο, Χόλντινγκ, Λουίζ, Τίρνεϊ, Μέιτλαντ Νάιλς, Μπεγερίν, Ελνενί, Τζάκα (60’ Θεμπάγιος), Γουίλιαν (68’ Πεπέ), Ομπαμεγιάνγκ, Λακαζέτ (74’ Ενκετιά)