Στέφανος-Τσιτσιπάς:-Στα-προημιτελικά-της-Ρώμης-με-επιβλητική-ανατροπή-–-Τα-highlights-του-αγώνα
ΣΠΟΡ

Στέφανος Τσιτσιπάς: Στα προημιτελικά της Ρώμης με επιβλητική ανατροπή – Τα highlights του αγώνα

Ο Τσιτσιπάς έχασε το πρώτο σετ, αλλά από εκεί και πέρα έπαιξε εξαιρετικό τένις και πήρε τη νίκη σε 1 ώρα και 50 λεπτά.

Είναι χαρακτηριστικό ότι κέρδισε εννέα συνεχόμενα games και δεν άφησε κανένα περιθώριο στον Ρώσο τενίστα κόντρα στον οποίο έχει πλέον ρεκόρ 5-0.

Ο αγώνας δεν ξεκίνησε καθόλου καλά για τον Έλληνα τενίστα, ο οποίος δέχθηκε «break» στο πρώτο game, ενώ ο Χατσάνοφ «έσπασε» ξανά το σερβίς του στο ένατο game για να κάνει το 5-4, για να φτάσει στη συνέχεια στο 1-0.

Η αντίδραση του Τσιτσιπά ήταν εντυπωσιακή. Με «όπλο» το άκρως αποτελεσματικό σερβίς του, ανέβασε κατακόρυφα την απόδοση του, ισοφαρίζοντας σε 1-1 χωρίς να χάσει game.

Συνεχίζοντας το ίδιο εντυπωσιακά κι έχοντας 13/14 κερδισμένους πόντους πίσω από το πρώτο σερβίς, κυριάρχησε απόλυτα και στο τρίτο σετ, για να φτάσει στην 28η νίκη του στο 2022. Επόμενος αντίπαλος θα είναι ένας εκ των Κραϊνοβιτς ή Σίνερ.