ΣΙΝΕΜΑ

Σινεμά σε σαράντα πλατείες της Ηλείας – PatrisNews

Σαράντα χωριά, μερικά από τα οποία στις πιο δυσπρόσιτες ορεινές περιοχές της Ηλείας, επισκέπτεται το φετινό καλοκαίρι το Διεθνές Φεστιβάλ Κινηματογράφου Ολυμπίας για Παιδιά και Νέους με το πρόγραμμα ΣΙΝΕΜΑ ΣΤΙΣ ΠΛΑΤΕΙΕΣ.

Το πρόγραμμα διοργανώνεται για 10η συνεχή χρονιά και σχεδιάστηκε με διττό στόχο: Αφ’ ενός να προσφέρει τη δυνατότητα στα παιδιά των απομακρυσμένων περιοχών και στις οικογένειές τους να παρακολουθήσουν ΔΩΡΕΑΝ στη μεγάλη οθόνη ποιοτικές ταινίες από τον σύγχρονο ελληνικό και ευρωπαϊκό κινηματογράφο και αφ’ ετέρου να αποτίσει φόρο τιμής στους πλανόδιους κινηματογραφιστές των περασμένων εποχών που μέχρι και τη δεκαετία του 1970 περιόδευαν τα καλοκαίρια στην ελληνική επαρχία, ψυχαγωγώντας τους κατοίκους της.

Φέτος, το Φεστιβάλ Ολυμπίας επισκέπτεται για πρώτη φορά τα χωριά Άσπρα Σπίτια, Δαφνιώτισσα, Φιγαλεία (Παύλιτσα), Χρυσοχώρι (Τρύπες), Πανόπουλο, Δουνέικα, Ανεμοχώρι, Σαλμώνη, Κουζούλι και Ξυλοκέρα, ενώ επίσης φτάνει μέχρι την Αρτέμιδα (Κουμουθρέκα), τη Μηλέα (Σκλήβα), τη Δαφνιώτισσα, τα Πετράλωνα (Βερβίτσα) και άλλες απομακρυσμένες κοινότητες της Ηλείας. Για τις προβολές έχει εξασφαλίσει 28 ελληνικές και ευρωπαϊκές ταινίες μυθοπλασίας και κινουμένου σχεδίου. Όλες οι ξένες ταινίες μυθοπλασίας προβάλλονται με ελληνικούς υπότιτλους ενώ οι ταινίες κινουμένου σχεδίου είναι μεταγλωττισμένες στην ελληνική γλώσσα.

Οι προβολές διοργανώνονται σε συνεργασία με τον Τομέα Πολιτισμού της Περιφέρειας Δυτικής Ελλάδας και τους κατά τόπο πολιτιστικούς και άλλους φορείς: Ομάδα Πολιτών Πύργου, Πολιτιστικός Λαογραφικός Σύλλογος Ώλενας “Η Ωλένη”, Πολιτιστικός Σύλλογος Ανεμοχωρίου, Φυσιολατρικός και Πολιτιστικός Σύλλογος Αρχαίας Πίσας, Πολιτιστικός Λαογραφικός Σύλλογος Χαβαρίου “Ο Διόνυσος”, Εκπολιτιστικός Σύλλογος Κατσαρού “Η Ειρήνη”, Πολιτιστικός και Μορφωτικός Σύλλογος Τραγανού “Κωστής  Παλαμάς”, Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων Δημοτικού Σχολείου Αυγείου, Πολιτιστικός-Περιβαλλοντικός Σύλλογος Γυναικών Σχίνων, Πολιτιστικός Σύλλογος Δαφνιώτισσας, Πολιτιστικός Σύλλογος Αρήνης, Πολιτιστικός και Εξωραϊστικός Σύλλογος Ροβιάτας “Οι Ροβιάτες”, Σύλλογος Νεολαίας και Άθλησης Νέας Φιγαλείας, Κοινότητα Πετραλώνων, Κοινότητα Καρδαμά, Πολιτιστικός Σύλλογος Αρετής, Κοινότητα Πλατιάνας, Εξωραϊστικός Σύλλογος Ξυλοκέρας “Η Πρόοδος”, Πολιτιστικός σύλλογος Κουζουλίου, Πολιτιστικός σύλλογος Δουνεϊκων “Ο Άγιος Γεώργιος”, Κοινότητα Χρυσοχωρίου, Πολιτιστικός Σύλλογος  Λασταιίκων “Η Νέα Λάστα”, Εκπολιτιστικός Σύλλογος των απανταχού Πανοπουλαίων Ηλείας, Πολιτιστικός Σύλλογος Σαλμωναίων “Παράδοσις”, Εμπορικός Σύλλογος Ήλιδας, Σύλλογος των Απανταχού Φιγαλέων “Ο Φίγαλος”, Ομάδα πολιτών και Κοινότητα Μηλέας, Πολιτιστικός Σύλλογος Ασπρασπιτιωτών “Η Πρόοδος”, Πολιτιστικός Σύλλογος Σέκουλα “Ο Σέκουλας”, Κοινότητα Πεύκης, Πολιτιστικός Εξωραϊστικός Σύλλογος Αρτέμιδας “Ο Κουμουθέκρας”, Εκπολιτιστικός Εξωραϊστικός Σύλλογος Ελαιώνα, Κοινότητα Ξηροχωρίου, Εκπολιτιστικός Μορφωτικός Σύλλογος Ανδρωναίων, Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων Δημοτικού Σχολείου Βαρβάσαινας, Αναπτυξιακός Σύλλογος Γυναικών Σαβαλίων, Δήμος Ζαχάρως, Πολιτιστικός σύλλογος Επιταλίου “Επί της αλός” και Κοινότητα Στρεφίου.

Το πρόγραμμα των προβολών

07/07:  Πύργος (Αλάνα οδού Αλφειού), Βιτούς

08/07:  Ώλενα, Το δέντρο που πληγώναμε

15/07:  Ανεμοχώρι, Ο Ψύλλος

16/07:  Αρχαία Πίσα, Το κολιέ

22/07:  Χάβαρι, Σούπερ Τριχόμπαλας, η σωτηρία του μέλλοντος

23/07:  Κατσαρού, Σούπερ Τριχόμπαλας, η σωτηρία του μέλλοντος

23/07:  Τραγανό, Το Φως που σβήνει

24/07:  Αυγείο, Βιτούς

26/07:  Σχίνοι, Η πολεμίστρια

27/07:  Δαφνιώτισσα, Σούπερ Τριχόμπαλας, η σωτηρία του μέλλοντος

28/07:  Αρήνη, Σούπερ Τριχόμπαλας, η σωτηρία του μέλλοντος

30/07:  Ροβιάτα, Το δέντρο που πληγώναμε

31/07:  Νέα Φιγαλεία, Ο Ψύλλος

01/08:  Πετράλωνα, Η πολεμίστρια

02/08:  Καρδαμάς, Οι μικροί λύκοι

04/08:  Αρετή, Ο Μίνι και οι κλέφτες του μελιού

05/08:  Πλατιάνα, Σιρκλίν, Κοκό και άγριος Ρινόκερος

06/08:  Ξυλοκέρα, Το μαγεμένο δάσος

06/08:  Κουζούλι, Ο Μάρτιν και το μαγικό δάσος

07/08:  Δουνέικα, Το μαγεμένο δάσος

08/08:  Χρυσοχώρι, Ο Ψύλλος

09/08:  Λασταίικα, Το ξυπόλητο τάγμα

09/08:  Πανόπουλο, Ο Ψύλλος

10/08:  Σαλμώνη, Η Σου έγινε αόρατη

11/08:  Αμαλιάδα, Το δέντρο που πληγώναμε

11/08:  Φιγαλεία (Παύλιτσα), Ο Ψύλλος

16/08:  Μηλέα, Το ξυπόλητο τάγμα

16/08: Άσπρα Σπίτια

17/08:  Σέκουλας, Το φως που σβήνει

18/08:  Πέυκη, Λουνάνα, ένα γιάκ μες στην τάξη

19/08:  Αρτέμιδα, Η σκιάχτρα

20/08:  Ελαιώνας, Το φως που σβήνει

21/08:  Ξηροχώρι, Ντελφίν

22/08:  Αντρώνι, Το δέντρο που πληγώναμε

23/08:  Βαρβάσαινα, Το βουνό μπροστά

24/08:  Σαβάλια, Καραβάν Σαράι

25/08:  Ζαχάρω, Όσκαρ και Λίλι

26/08:  Επιτάλιο, Βιτούς

27/08:  Στρέφι, Βιτούς

Αναλυτικές πληροφορίες για τις ταινίες, μπορείτε να δείτε στον επίσημο ιστότοπο του Φεστιβάλ Ολυμπίας: https://olympiafestival.gr/news/sinema-stis-plateies/

Related posts

Black Keys: Η συναρπαστική ιστορία του συγκροτήματος σε νέο ντοκιμαντέρ

protothema.gr

Θερινό σινεμά από την ΚΝΕ στα Λιθαρίτσια

timesadmin

50 χρόνια Πολυτεχνείο: Η ιστορική επέτειος μέσα από πέντε ποιήματα

timesadmin

Home Cinema: 5 ταινίες που βλέπουμε αυτό το ΣΚ στην τηλεόραση

timesadmin

Οι 20 καλύτερες ταινίες για την τεχνητή νοημοσύνη

timesadmin

Όλα όσα δεν πρέπει να χάσετε στο 24ο Φεστιβάλ Γαλλόφωνου Κινηματογράφου

protothema.gr