16.9 C
Athens
October 24, 2020
ΠΟΛΙΤΙΚΗ

«Εξηγήσεις» Κουμουτσάκου γιατί κοινώνησε χωρίς προφύλαξη κατά του κορωνοϊού

«Εξηγήσεις»-Κουμουτσάκου-γιατί-κοινώνησε-χωρίς-προφύλαξη-κατά-του-κορωνοϊού

Δημητρης

18/09/2020, 21:20

Καλά έκανε και κοινώνησε όπως κοινώνησε, κακός απολογήθηκε. Ο Χριστός είναι η σωτηρία μας και τίποτα άλλο.

Και πώς

18/09/2020, 21:16

θα κοιωνούσε με μάσκα; Η Θεία Κοινωνία δεν απαγορεύεται.

Ζαρατούστρας

18/09/2020, 21:02

ΡΕΕΕΕΕ… ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ??? ΕΙΝΑΙ ΣΥΝΤΑΓΜΑΤΙΚΑ ΚΑΤΟΧΥΡΩΜΕΝΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΤΟΥ στην Ελλάδα να πιστεύει σε ότι θέλει και να ασκεί ΕΛΕΥΘΕΡΑ και ΑΠΡΟΣΚΟΠΤΑ τα θρησκευτικά του καθήκοντα ΧΩΡΙΣ ΔΙΩΞΕΙΣ για αυτό. Από πότε λοιπόν η Ελληνική Δημοκρατία κάνει “σκόντο” και υπαναχωρήσεις, επειδή μέλος της κυβέρνησης “τολμάει” και μεταλαμβάνει την Θεία Κοινωνία σε Ορθόδοξη Εκκλησία??? Αν η Δημοκρατία (μας) αποδέχεται τον “πολιτικό όρκο” στις ορκωμοσίες υπουργών και βουλευτών, και την “πολιτική κηδεία” των μελών του κοινοβουλίου ή γενικότερα των πολιτών, τότε επιβάλλεται να αποδεχτεί και την Θεία Μετάληψη από τον Κουμουτσάκο. Κάθε άλλη πράξη είναι αντιδημοκρατική, φασιστική και ύπουλη. ΚΑΚΩΣ ο Κουμουτσάκος έδωσε εξηγήσεις και απολογήθηκε! Ή πιστεύεις σε κάτι ή όχι. ΑΝΤΕ ΠΙΑ! Με τα κόμπλεξ ενός “συστήματος” που στην πράξη αυτοαναιρείται και αυτοχειραγωγείται με αριστερόστροφες ιδεοληψίες και αθεϊστικές προκαταλήψεις. Αν θυμάμαι καλά για κάτι τέτοιες δηλώσεις ο πρώην Καλαβρύτων Αμβρόσιος αφόρισε τον Χαρδαλιά. Την Δημοκρατία την υπερασπίζεσαι όπως είναι, όχι μόνο για ότι σ’ αρέσει σ’ αυτήν. ΣΕ ΜΙΑ ΚΑΝΟΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ κανονικά πρώτοι-πρώτοι οι αριστεροί (αν είχαν φιλότιμο) θα ‘πρεπε να κράξουν τον Χαρδαλιά γιατί πάει να καταργήσει ΒΑΣΙΚΕΣ συνταγματικές ελευθερίες. Αλλιώς, θα πρέπει να καταργηθούν πλήρως οι θρησκευτικές τελετές σε όλους, σε χριστιανούς και μουσουλμάνους και στ’ άλλα δόγματα και θρησκείες… Και τότε να δούμε για ποια δημοκρατία και για ποιες ελευθερίες μιλάμε.

Anonymous

18/09/2020, 20:57

Ποσες πανδημιες περασαν ; Πανουκλα , χολερα , τυφος κλτ . Εαν κολλαγε Ο Χριστος αρρωστια στους ανθρωπους με αυτον τον τροπο , οι πρωτοι που θα νοσουσαν θα ηταν οι παπαδες που κοινωνουν περισσοτερρες φορες απο εμας . Αλλα απο οσο βλεπω ολοι κορακοζωητοι ειναι . Μονο αθεες αντιληψεις ανευ λογικης μπορουν και στηριζουν τετοια σεναρια . Ναι ανευ λογικης , γιατι κοσμος ανευ πιστεως σε Θεο ειναι παραλογος , ανευ λογικης αρχης και εναρξεως του . Πως νομιζεται οτι υπαρχουν ολα οσα βλεπουμε και που δεν βλεπουμε ; Απο το Big Bang ; Τα υλικα για το Big Bang που βρεθηκαν ; Ο χωρος που ελαβε χωρα το Big Bang πως υπαρχει , αυτο που λεμε διαστημα ; Αφηστε λοιπον τα παραμυθια περι αθειας γιατι καθε λογικος ανθρωπος σας βαζει κατευθειαν στο συνειδησιακο του περιθωριο και ερμητικα κλειδωνει τετοιες γελοιες ιδεες . Αλλο το να υπακους σε νομους επειδη σε αναγκαζουν , στερωντας σου την φυσικη ελευθερια και αλλο να θανατωνεσαι υπαρξιακα . Το πρωτο ειναι ευκολο να γινει , το δευτερο ποτε …

Γιάννης

18/09/2020, 20:56

Η ενέργειά του ήταν προμελετημένη,υποκριτική και καθαρά ψηφοθηρική.Δεν υπάρχει δικαιολογία.
Ο Χαρδαλιάς υπήρξε πολύ ευγενής απέναντί του.
Την συμπεριφορά του αυτή την επέβαλε η θέση του.Ο Κουμουτσάκος δεν έχει το ηθικό δικαίωμα να προτρέπει τους άλλους να εφαρμόσουν τα κυβερνητικά μέτρα προστασίας καπό τον κορωνοϊό.

Κανένας

18/09/2020, 20:20

Γιατί απολογείται ο κύριος;
Θεωρεί ότι έκανε κάποιο σφάλμα ή μήπως η αγάπη για την καρέκλα υπερισχύει της πίστης;
Έχει χαθεί κάθε μέτρο πλέον.

Αυτους τους λαικιστες ψηφισατε

παρανομουν οι κυβερνητικοι:

18/09/2020, 19:53

μια συγνωμη και ολα καλα. παρανομει ο λαουτζικος: προστιμο, φυλακη κτλ…

κιότεψε δηλαδή

18/09/2020, 19:51

είχες μια ευκαιρια να ομολογήσεις δημοσια Χριστό αλλά φαίνετι η καρέκλα είναι πιο σημαντική….κρίμα…και ο Χαρδαλίας; Δηλαδή όσοι κοινωνούμε όπως πρέπει κανουμε επίδειξη? και ποιος σου ειπε εσενα οτι πιστευεις σωστά κυροε Χαρδαλιά και παράλληλα θες μάσκα για να κοινωνήσεις Σώμα και Αίμα Χριστού?

ΓΙΩΡΓΟΣ

18/09/2020, 21:41

ΣΩΣΤΑ…….

Πόσο πιο γελοίος μπορείς να γίνεις???? Αναπληρωτής υπουργός, μας μιλάει για μάσκες και προφυλάξεις, η κυβέρνηση της οποίας είναι μέλος παίρνει νέα μέτρα για τον κινεζοιό, και αυτός πηγαίνει εκκλησία χωρίς μάσκα και κοινωνεί….. ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΤΤΑ!!!!!!

Φόρτωση περισσότερων σχολίων